Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изразила је данас захвалност компанији „Ванси“, концесионару Аеродрома „Никола Тесла“, на томе што су били поуздани партнери нашој земљи и у време кризе изазване пандемијом коронавируса и што ниједан пројекат у вези са модернизацијом тог аеродрома нису прекинули.
Брнабић је, на презентацији радова на изградњи новог терминала и додели две европске награде за квалитет услуга, које је освојио београдски аеродром, указала на то да нико није био свестан тога шта нас чека у 2020. и 2021. години и у којој ће мери криза угрозити сектор авио-саобраћаја.
Да нисмо дали концесију за аеродром „Вансију“, проблеме који су настали не бисмо могли сами да решимо и то би био велики ударац за државу, рекла је премијерка.
Она је додала да су, захваљујући партнерству са поменутом француском компанијом, и у таквој ситуацији настављени сви планирани пројекти.
Један од тих пројеката, како је навела, односи се на извођење припремних радова за уметнуту писту, која ће бити опремљена најсавременијим навигационим уређајима и свим системима као и главна писта, што ће бити прва нова писта на нашем аеродрому после 60 година.
Према њеним речима, вредност улагања „Вансија“ у београдски аеродром је у 2019. години износила 16 милиона евра, у 2020. више од 60 милиона, док су за ову годину планирана улагања од 125 милиона евра.
Захваљујући поузданом партнерству и у време највеће кризе, када су сви у овом сектору били приземљени, ми смо наставили да радимо, истакла је Брнабић.
Премијерка је изразила наду да ће нови терминал бити завршен и пре 2024. године, чиме ће површина терминала бити проширена са садашњих 55.000 на више од 100.000 квадратних метара.
Према њеним речима, гради се и паркинг за 1.500 паркинг места, као и паркинг испред терминала са 800 места.
Она је нагласила и да компанија „Ванси“ има велика улагања у заштиту животне средине и да ће у октобру бити завршено постројење за коришћење природног гаса и београдски аеродром више неће користити мазут.
Брнабић је објаснила да Влада Србије у том пројекту завршава свој део посла преко “Србијагаса”, јер је била задужена за нови гасовод од више од шест километара од Добановца до Аеродрома.
Истовремено, председница Владе је оценила и да инвестиције попут немачког МТУ, који је пре неколико дана почео да гради фабрику у нашој земљи, мењају Србију и најбоља су референца за то да дођу и други инвеститори.
Инвестиције попут МТУ, али и београдског аеродрома, како је поручила, стављају Србију на мапу земаља са висококвалификованом радном снагом, јаким универзитетима, у које странци долазе да живе и раде.
Брнабић је, такође, рекла да ће на београдском аеродрому до краја ове године бити завршено фотонапонско постројење за производњу електричне енергије из сунчеве енергије, као и да се завршавају радови на изградњи постројења за третман чврстог отпада, а то подразумева да ће 100 одсто отпада са аеродрома бити рециклирано.
Почетком 2022. године биће завршено и постројење за прераду отпадних вода, а на новим паркинзима биће постављено више од 50 електричних пуњача, рекла је она, изразивши задовољство због тога што се београдски аеродром најбрже опоравља у читавој Европи, и да ће ове године број чартер летова бити на историјском максимуму, између 105 и 110 одсто у односу на 2019.
Премијерка је навела да је ове године повећан и број летова, додајући да их је 2019. било 63, а сада 71, што је, како је оценила, резултат сарадње „Вансија“ и „Ер Србије“.
Она је честитала руководству Аеродрома, а посебно запосленима, на награди „Најбољи европски аеродром у категорији између пет и 10 милиона путника“, као и за награду за најбољи квалитет хигијенских услуга.
Та награде су на понос свима, читавој Србији, закључила је Брнабић.
(Фотографије: srbija.gov.rs)